روانشناسی کودک

روانشناسی کودک

یکی از مهمترین مسائل و دغدغه های والدین، موضوع تربیت صحیح فرزند (کودک) است. این نگرانی برای همه مادران و پدران وجود دارد که چگونه کودک خود را تربیت کنیم تا یک شخش موفق، قدرتمند و موجه در جامعه باشد. اگر این موضوعات جزو دغدغه های شما محسوب می شوند چاره کار بهره گیری از علم روانشناسی کودک می باشد که راهکارهای صحیح تربیت کودک را به والدین آموزش می دهد.

روانشناسی کودک چیست و چه کاربردی دارد؟

روانشناسی کودک باعث شناخت مراحل رشد و خصوصیات رشدی، رفتاری کودک در هر سنی می شود. این علم، نحوه صحیح تربیت و رفتار با کودک در محیط خانه و خارج از آن را آموزش می دهد. مواردی نظیر فرزند پروری، اعتماد به نفس، خلاقیت و بصورت کلی تمام مسائل تربیتی و پرورشی مناسب کودک.

رویارویی با یک حقیقت اجتناب ناپذیر!

اعتقاد ما بر این است که کودک بدون مساله وجود ندارد و این خانواده است که باید به نحو مطلوبی مسائل مربوط به آنها را حل کنند. روانشناسی کودک این مهارت را به والدین می دهد که کمتر احساساتی عمل کرده و به جای اینکه در موقعیت های مختلف واکنشگر باشند، سنجیده تر عمل کنند. والدین خوب مواردی نظیر انضباط، عشق و علاقه را با هم ترکیب می کنند و از روانشناسی کودک جهت تشخیص و بکارگیری بهترین راهکارها برای تربیت فرزندان خود استفاده می نمایند.

برخی از مسائل و مشکلات مرتبط با کودک

موضوعات و مسائل بسیاری در ارتباط با تربیت فرزند و نحوه برخورد صحیح با آنها وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره کرده ایم:

  • نحوه تحسین کردن، نادیده گرفتن، پاداش دادن، جریمه کردن و محرومیت
  • نحوه گوش کردن به صحبت های کودک و نحوه پاسخ دادن به آنها
  • نحوه برخورد صحیح با مسائل صبحگاهی نظیر خواب آلود بودن، صبحانه نخوردن، شلختگی و …
  • نحوه برخورد صحیح با مسائل شبانگاهی نظیر ترسیدن، بیدار شدن از خواب، شب اداری و …
  • نحوه برخورد صحیح با گریه کردن، پرتاب کردن اشیا، نوشتن در و دیوار و …
  • نحوه برخورد صحیح با کودکی که دروغ می گوید، پرخاشگری می کند، دزدی می کند، ناخن می جود و …

چگونه با کودکم رفتار کنم؟

بهترین کار این است که دانش فرزند پروری را قبل از داشتن فرزند کسب نماییم. اما این فرصت همچنان برای والدینی که صاحب فرزند هستند نیز وجود دارد. باید به این نکته مهم توجه داشت که کودک مانند گِلِ خام است و والدین هر شکلی به آن بدهند به آن صورت شکل خواهد گرفت. به این معنی که اگر چنانچه در زمان نوجوانی و جوانی از وضعیت فرزند خود رضایت ندارید یا مسائل و مشکلات زیادی بین شما وجود دارد بهتر است بیشتر به این موضوع فکر کنید که منشا این مشکلات از زمان کودکی می باشد! پس اگر می خواهید این مشکلات را نداشته باشید می بایست به شکل جدی به موضوع روانشناسی کودک وارد شده و آنرا فرا بگیرید.

معرفی کتاب جهت آموزش روانشناسی کودک

یکی از بهترین منابع برای روانشناسی کودک، کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم (زیر نظر دکتر ولی سهامی) می باشد که مطالعه آن را به همه شما عزیزان پیشنهاد می کنیم. این کتاب به شما خواهد آموخت که به شکل مطلوبی به موضوع تربیت کودک خود بپردازید. البته پیشنهاد می شود در مواردی که مسائل و مشکلات به شکل نامطلوبی هستند حتما با روانشناس کودک در ارتباط باشید.

روانشناس کودک

اگر به کمک روانشناس کودک نیاز دارید می توانید اقدام به رزرو از طریق صفحه تماس با ما نمایید. خانم دکتر لیلا جبلی فعالیت بسیار گسترده ای در حوزه روانشناسی کودک داشته و دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست