انتخاب همسر

انتخاب همسر

انتخاب همسر مناسب یکی از اساسی ترین و مهمترین اقدامات در طول زندگی هر شخص به شمار می رود. با توجه به اینکه بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که ازدواج مهمترین اتفاق زندگی هر شخص است انتخاب همسر نیز بواسطه این اهمیت، بسیار مهم خواهد بود. صرفنظر از خوبی و بدی، بالا و پایین و هر چیزی که در ازدواج مهم است تناسب و هم کفو بودن (هم سطح بودن) طرفین ازدواج بسیار مهم است. مشاوره برای انتخاب همسر می تواند بصورت مشاوره قبل از آشنایی، مشاوره برای انتخاب و مشاوره بعد از آشنایی انجام شود.

ملاکهای انتخاب همسر

معمولا روانشناسان توصیه می کنند قبل از انتخاب همسر در این مورد مشاوره صورت گیرد تا با تسلط بر ملاک ها، شخص بتواند بهترین انتخاب را داشته باشد. چون پس از آشنایی ممکن است برخی ملاک های اساسی در انتخاب محقق نشود. اما باز بسیار بهتر است که پس از انتخاب نیز، طرفین ازدواج برای مشاوره به روانشناس مراجعه کنند تا تطابق و تناسب آنها با هم بررسی و برای آن نتیجه گیری شود.

در زیر به تعدادی از ملاک های اصلی انتخاب همسر اشاره شده است:

 • اخلاق و رفتار مناسب
 • سلامت جسمانی و روانی
 • فاصله سنی معقول و مناسب
 • تطابق فرهنگی، مالی و تحصیلات
 • بلوغ کامل اخلاقی و حس مسئولیت پذیری
 • و ده ها مورد دیگر …

اهمیت اخلاق و رفتار در انتخاب همسر

اخلاق و رفتار در هر روابطی بسیار مهم است. زمانی که که یک پیوند همیشگی مانند ازدواج مطرح می شود این موضوع اهمیت بالاتری پیدا می کند. در واقع اخلاق و رفتار خوب، موثرترین و مهمترین فاکتور دوام و پایداری زندگی زناشویی بشمار می رود. به همین جهت می بایست این مورد را در هنگام انتخاب همسر بصورت کامل مورد ارزیابی قرار داده و شریک مناسبی را برای زندگی خود برگزینیم.

اهمیت سلامت جسمانی و روانی

سلامت جسمانی و سلامت روانی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده در ازدواج هستند. البته باید توجه داشته باشید ازدواج کردن حق طبیعی همه است و افراد ناسالم نیز می توانند ازدواج کنند. نکته قابل تامل و مورد بحث این است که تناسب نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا بتوان ازدواج موفقی داشت. در صورت وجود موانعی مانند عدم وجود سلامت جسمانی و روانی، مراجعه به روانشناس بهترین کار ممکن است که راهکار مناسب و اصولی برای این موضوع ارائه شود.

فاصله سنی مناسب برای ازدواج

فاصله سنی کاملا مشخص و استانداردی نمی توان تعیین کرد. بلکه این شخصیت، سطح هوشی، بلوغ و مانند اینهاست که می تواند تعیین کننده باشد. مشاور روانشناس قادر است این ارزیابی ها را انجام داده و تناسب فاصله سنی افراد را تشخیص دهد.

مطابقت نسبی و یا کلی طرفین برای ازدواج

سطح تحصیلات، وضعیت مادی، تفاوت ها و تشابهات فرهنگی از عمده مواردی هستند که در موفق یا عدم موفق بودن ازوداج نقش بسیار ویژه ای دارند. اگر تفاوت ها بسیار زیاد باشد بهتر است ازدواج صورت نگیرد اما در صورت پافشاری طرفین می توان راهکارهای مناسبی برای رفع مشکلات که بصورت نزدیک کردن سطح طرفین به یکدیگر است ارائه کرد.

اهمیت بلوغ فکری و مسئولیت پذیری در انتخاب همسر

یکی از بزرگترین تغییرات در زندگی با ازدواج، بوجود آمدن مسئولیت و تعهد است. این احساس با بلوغ فکری بدست می آید که فرد را برای انجام اینکار آماده می کند. چنانچه شخصی مسئولیت پذیر نباشد ازدواج کردن برای او زود است. در صورت لزوم، برای حل این مشکل می توان راهکارهای خوبی را جهت خودسازی و بلوغ فکری ارائه کرد.

هر یک از ما می خواهیم با فردی یک زندگی را آغاز کنیم که او را دوست داریم و دارای تفکرات یکسانی هستیم. شما با یک فردی که دارای ارزش های مختلفی است نمی توانید خوشبخت شوید و به طور مداوم به مشکل خواهید خورد. بسیاری جوانان به محض اینکه به یک علاقه ی خاصی به فرد دیگر می رسند تصمیم به ازدواج می گیرند ولی غافل از اینکه اگر این دو فرد ارزش های مختلفی را دنبال می کنند به مراتب در زندگی شان به اختلاف خواهند رسید.

کسب اطلاعات بیشتر: قوانین ازدواج در ایران / موانع قانونی ازدواج در ایران

جمع بندی و نتیجه گیری

فرد مناسب برای ازدواج کسی است که شما در کنار او بودن، احساس خوشبختی خواهید داشت. البته توجه کنید که این شادی زودگذر نباشد. یک عشق ایجاد شده در یک مدت کوتاه بدون هیچ شناخت نمی تواند معیار اصلی برای ازدواج باشد. شناخت کافی از فرد مقابل از اساسی ترین نکاتی است که باید مد نظر قرار دهید. به این نکته توجه کنید اگر چه افراد ممکن است در رابطه ی خود با دیگران تا حدودی جنبه های منفی خود را پنهان کنند ولی مطمئن باشید در اثر ماجراهای مختلف به را حتی اگر اندکی دقت کنید و با احساس برخورد نکنید می توانید به خصایص فردی پی ببرید. دوست داشتن سبب می شود که ما نتوانیم عیب و ایراد فرد مقابل را به خوبی ببینیم به همین دلیل سعی کنید قبل از دوست داشتن ، فرد مد نظر را بشناسید. از سوی دیگر به این موضوع توجه کنید هیچ فردی بی عیب نیست ولی باید بسنجید و مشخص کنید که ایرادهایی که فرد مورد نظر دارد ایا با اصول و ارزش های زندگی شما مغایرت جدی دارد یا نه ! یک فرد مذهبی که اصول دینی برای او به شدت مهم است بدون تردید با یک فردی که احساسات خوبی به دین ندارد نمی تواند زندگی مسالمت آمیزی را تجربه کند.

اگر قرار باشد بین ازدواج عاقلانه و عاشقانه فقط فقط یکی را اتنخاب کنیم، عاقلانه ازدواج کردن اگرچه ممکن است خوشایند نباشد ولی مطمئن باشید از یک ازدواجی که در اثر یک عشق آنی انجام شود به مراتب بهتر خواهد بود. اگر شما فردی را بشناسید و عقیده ی او را قبول کنید شاید بعد ها او را دوست داشته باشید ولی مطمئن باشید اگر فردی را که به او عشق می ورزید، همسطح شما نمی اندیشد می تواند در مدت کوتاه این عشق را از بین ببرد زیرا انسان همواره خودش را از همه بیشتر دوست دارد و زمانی که تحقیر شود، از هر گونه دوست داشتنی دل می کند. اما بهترین ازدواج این است که هم عاقلانه باشد و هم عاشقانه.

ازدواج امری بسیار مهم است. پس بهتر این اهمیت را درک کرده و یک انتخاب خوب برای ازدواج داشته باشیم. مشاور و روانشناس بهترین شخصی است که می تواند در این راه همیار و همراه ما باشد. در صورت تمایل به مشاوره ازدواج با خانم دکتر جبلی می توانید از طریق صفحه تماس با ما اقدام به برقراری تماس نموده و زمان مراجعه را برای خود رزرو نمایید.

1 دیدگاه. Leave new

 • پریسا
  2021-05-05 21:50

  مطلب مفیدی بود .
  چون توی کشور ما امکان ازدواج به شکل سنتی هم هست و نمیشه توی یه جلسه کسی رو شناخت . برای همین مراجعه به مشاور یکی از بهترین روش هاست برای اینکه مطمئن بشیم از درست بودن انتخابمون .

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست