مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

آرامش و خوشبختی یکی از ثمره های ازدواج موفق است. ازدواج موفق نیز زمانی می تواند اتفاق بیافتد که اصول آن در نظر گرفته شده و بر اساس معیارهای صحیح باشد. با توجه به اینکه شناخت کافی و صحیح می تواند ما را در تصمیم گیری برای انتخاب همسر بصورت درستی یاری نماید بنابرین مراجعه به مشاور روانشناس به منظور برخورداری از خدمات مشاوره ازدواج یکی از بهترین راه ها برای ازدواج موفق همراه با شناخت و آگاهی است. در اینصورت خواهید توانست قدم بسیار موثری را در رسیدن به خوشبختی و آرامش بردارید.

چرا به مشاوره ازدواج نیاز داریم؟

معمولا در کشور ما ازدواج بصورت سنتی و یا آشنایی دختر و پسر با یکدیگر انجام می شود. زمانی که دختر و پسر به هدف ازدواج با یکدیگر صحبت می کنند آشنایی نسبی بوجود می آید اما باید توجه داشت که در این شرایط معمولا بر روی تمامی موارد مهم و تاثیرگذار در زندگی بحث نمی شود. در بسیاری از مواقع نیز شخص سعی می کند بهترین خصوصیات را در هنگام آشنایی مطرح و یا به نمایش بگذارد در صورتی که ممکن است در زندگی شخصی یا خانوادگی خود مسائل، اختلالات و مشکلات بسیاری وجود داشته باشد. به همین جهت پیشنهاد می شود حتما قبل از ازدواج اقدام به مراجعه برای مشاوره ازدواج نمایید. به این دلیل که مشاور روانشناس اغلب مواردی را بررسی و مطرح می نماید که در زندگی مشترک نقش ویژه ای دارند. یکی از بهترین روشهایی که روانشناسان بکار می گیرند بهره گیری از برخی تست های شخصیتی که دارای اعتبار و پایایی هستند می باشد که تا حدی زیادی اختلالات شخصیتی و روانی طرفین را مشخص می کند.

انواع خدمات مشاوره ازدواج

این خدمات در قالب مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج که غالبا بصورت مشاوره خانواده مطرح است و از سایر اعضای خانواده نیز کمک گرفته می شود ارائه می گردد. در واقع در مشاوره پیش از ازدواج تلاش بر ازدواج صحیح بوده و در مشاوره پس از ازدواج تلاش بر مدیریت صحیح روابط اعضای خانواده، بهبود وضعیت، رفع مشکلات و … می باشد.

مشاوره قبل از ازدواج یا پس از آن؟

معمولا آشنایی بین خانم و آقا قبل از ازدواج و رجوع آنها به مشاوره، به سه حالت است. برخی قبل از آشنایی، برخی در هنگام آشنایی و افرادی نیز پس از آشنایی به روانشناس جهت بهره گیری از خدمات مشاوره ازدواج مراجعه می کنند. بهترین زمان مراجعه قبل از آشنایی است که شخص، مهارت های انتخاب همسر مناسب را بدست آورد. اما موارد دیگر نیز اقدامی مناسب بوده و بسیار بهتر از مراجعه به روانشناس برای رفع مشکلات بوجود آمده پس از ازدواج است. زیرا همانطور که می دانید مشاوره قبل از ازدواج معیارهایی را بوجود می آورد که شخص در هنگام انتخاب همسر و یا تا قبل از مرحله ازدواج به آنها توجه می کند اما بعد از ازدواج یکسری محدودیت ها وجود دارد و به راحتی مرحله قبل از ازدواج نمی توان شخص مورد نظر را در صورت نداشتن معیارهای کامل و مناسب برای ازدواج کنار گذاشت.

تشریح مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

برای اینکار می توان بصورت انفرادی یا همراه شخص مورد نظر برای بهره گیری از خدمات مشاوره ازدواج اقدام کرد. اگر قصد ازدواج داشته و شخص خاصی را مدنظر ندارید بهتر است بصورت انفرادی به مشاور ازدواج مراجعه نموده و اطلاعات کافی در این خصوص کسب نمایید. این اطلاعات سبب می شود که شما بتوانید در انتخاب شخص مورد نظر برای ازدواج بصورت صحیحی اقدام نمایید. اگر با شخصی به قصد ازدواج در ارتباط هستید پیشنهاد می کنیم حتما به مشاور ازدواج مراجعه نموده و سطح سازگاری و تناسب خودتان را با شخص مورد نظر بدانید. در مشاوره پیش از ازدواج مواردی نظیر نقاط قوت، نقاط ضعف و خواسته های طرفین توسط مشاور روانشناس مورد بررسی قرار می گیرد. اینکه خودتان تا چه حدی می توانید همسر خوبی باشید و شخص مورد نظر تا چه حدی می تواند همسر خوبی برای شما باشد. در صورتی که تناسب و شرایط لازم وجود داشته باشد زمینه برای یک ازدواج موفق فراهم می شود.

تاثیر مشاوره قبل از ازدواج در زندگی مشترک

هم کفو بودن و سنخیت طرفین ازدواج یکی از مهمترین ملاک ها در ازدواج است. البته لازم به ذکر است منظور از طرح این موضوع آن نیست که طرفین  می بایست دقیقا عین هم باشند بلکه بهتر است تا حد ممکن از جهات مختلف در یک سطح باشند. بخشی از مجموعه عواملی که در مشاوره قبل از ازدواج بر روی آنها تمرکز می شود عبارتند از:

 • توجه به سطح فرهنگ و دانش طرفین
 • توجه به سطح هوش و شعور طرفین
 • توجه به سطح مالی و اجتماعی طرفین
 • بررسی روحیات و اخلاق طرفین ازدواج
 • بررسی سطح مسئولیت پذیری و درک متقابل
 • و موارد اساسی دیگر

تشریح مشاوره بعد از عقد و در حین زندگی مشترک

مشاوره بعد از ازدواج

با توجه به اینکه در شروع زندگی مشترک، تجربه و اطلاعات کافی برای مدیریت صحیح زندگی وجود نداشته و یا بسیار کم است زوجین حتی در ایده آل ترین وضعیت ممکن نیز نیاز به مشاوره دارند. اغلب با ورود به زندگی مشترک، شخصیت اصلی زوجین نمایان می شود که در اینجا داشتن مهارت های همسرداری کاربرد و اهمیت بسیاری دارد. علاوه بر مدیریت روابط زوجین پس از ازدواج مواردی نظیر رفع اختلافات و مشکلات، تربیت فرزند و مانند آنها نیز در این چهارچوب قرار می گیرند.

برخورداری از خدمات مشاوره

محل فعالیت خانم دکتر لیلا جبلی در شهر تهران است و عزیزان تهرانی می توانند به راحتی اقدام به رزرو زمان مراجعه نمایند. عزیزان خارج از تهران نیز می توانند بصورت حضوری و حتی غیرحضوری از خدمات مشاوره ازدواج استفاده نمایند.

تمامی عزیزان برای رزرو زمان مشاوره می بایست با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس حاصل نمایند.

21 دیدگاه. Leave new

 • زهرا
  2019-11-16 18:09

  سلام خسته نباشید..میخام ازدواج کنم ولی نمیتونم تصمیم بگیرم همیشه تو خیالاتم دوس داشتم اول عاشق بشم بعد ازدواج کنم بعد الان که اینجوری نشده انتظار دارم که کسی که به عنوان همسر انتخاب میکنم همه چی داشته باشه ولی خب نمیشه همه همچیو باهم ندارن نمیدونم چیکارکنم سردردگمم.خیلی خسته شدم میشه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • محمد حسین
   2020-06-22 01:01

   سلام خانم دکتر من اصلا دیگه فکر میکنم حرفهای افراد رو متوجه نمیشم بیشتر افکارم سکسیه و زیاد خودارضایی میکنم یه دو هفته آیه که خیلی شدید شده می‌خوام ازدواج کنم پول ندارم می‌خوام کتاب بخونم متوجه نمیشم اگه میشه راهنماییم کنید
   خیلی میل جنسی به زن ها دارم

   پاسخ
 • دریا
  2019-12-09 21:52

  سلام خسته نباشید من چن وخته با پسر عموم تو فضای مجازی حرف میزدم بعد عاشق هم شدیم الان تا حدودی شناخت دارم بهش ولی خیلی میترسم از ازدواج کردن ینی نگران زندگی اینده هستم واقعا نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2019-12-25 15:47

   سلام
   پاسخ دادن به این موضوع به این سادگی ها نیست. اگر زمینه علاقه و اشتراکاتی وجود داره، در ابتدا بهتره به مشاور ازدواج مراجعه کنید و با واقعیت ها روبرو بشید. بعد از این اون هم خودتون به این آگاهی خواهید رسید که آیا برای ازدواج به درد هم میخورید یا نه.

   پاسخ
  • لیلی
   2019-12-27 20:11

   سلام در ازدواجی که دختر بزرگتر از پسر باشه اشکالی هست؟

   پاسخ
   • دکتر لیلا جبلی
    2019-12-29 13:05

    سلام
    معمولا بهتر است پسر از دختر بزرگتر باشد اما این اعداد و ارقام پس از بررسی های دقیق طرفین قابل تعیین است و نمی توان برای همه یک بازه دقیق را در نظر گرفت.

    پاسخ
 • زهره
  2019-12-10 20:51

  سلام خسته نباشید..من قدرت بیان ندارم خواستگار داشتم یه ماهی میشد باهم حرف میزدیم ولی نمی تونم باپسرا حرف بزنم و چی بگم حرف میزدم کم اصلا قدرت بیان ندارم لطفا راهنمای کنید

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2019-12-25 15:45

   سلام خانم زهره؛
   ببینید هر کسی به شکلی هست و قرار نیست همه تخصص گفتگو و مذاکره داشته باشن. هر کسی که به بودن در کنار شما اشتیاق داره کافیه بگید که من به لحاظ کلامی خیلی حرفه ای نیستم! و خودتون هم سعی بکنید با مطالعه و صحبت کردن بیشتر به کلامتون بیشتر مسلط بشید.

   پاسخ
 • نازی
  2020-01-05 15:57

  سلام 4 سال با ی آقا پسری که همکارمم هستن دوست هستیم و از همون اول به عنوان خواستگار جلو اومدن ولی دچار مشکلاتی شدیم از طرف پدر من که خیلی بد رفتار کردن با مادر سر و از اون موقع مادر پسر هم مخالفت کرد ولی با گذشت زمان تقریبا هر دو موافق بودن ولی پدر من همچنان جبهه خودش را داشت تا این که 5 ماه پیش که قرار بود بیان خواستگاری پدرم ی دعوای شدیدی اتفاق افتاد هم با من و هم با خانواده پسر دیگه از اون موقع واقعا ما نمیدنیم چیکار باید بکنیم ه جفتمون خسته شدیم میشه کمکم کنید ؟

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2020-01-12 10:47

   سلام خانم نازی
   برای بررسی مشکلات خانوادگی که پیش اومده و شرایط پسر و خودتون میبایست حتما برای مشاوره پیش از ازدواج تشریف بیارید.
   در صورت تمایل جهت رزرو زمان مراجعه با شماره 02188881984 یا 02191014996 تماس بگیرید.

   پاسخ
 • سلام برسایت خوبتون که مارو راهنمایی میکنین
  من ودوست پسرم ۷ماه پیش باهم دوست شدیم خودش باصداقت هست تمام زندگیشو برام تعریف کرد خط قرمزش دروغ گفتن مخفی کاری هست وخط قرمز منم خیانت هست من بعد ۶ماه دوستی باهاش خودش متوجه شد که بهش دروغ بزرگی گفتم که خط قرمزش بود که درمورد گذشته ام مخفی کردم باچه کسایی دوست شدم و رابطه جنسی داشتم بخاطراینکه دروغ نگم مامانم وساطت کرد اما دوباره دورغ گفتم تواین چندماه کارهای اشتباه زیادی داشتم ببخشید گفتم قول دادم که خودمواصلاح کنم اما اصلاح نشدم .
  دوستش دارم اما تورفتارم نشون ندادم که به حرفاش اهمیت میدم وبلدنیستم چطور بهش اهمیت بدم
  برای من چیزی کم نداشت حتی تورابطه جنسی که من ناراحت نشم قرص مصرف میکردمنوخوشحال نگه میداره واین هم برای خوشحالی من هرکاری میکنه ماهمو دوست داریم.بهم اعتمادنداره وباورنداره حرفام واقعیت داره یانه درواقع بهش حق میدم چون دروغ بزرگی گفتم ونقش بازی کردم بر بعدقرارشد با دخترهارابطه جنسی کنه من ازخودگذشتگی کنم من براش جورکنم اما پیدا نشد وگفتم خودت اقدام کن امااز دورن نمیتونه وقتی منو دوست داره چنین کاری کنه عذاب وجدان میگیره وازاین طرف دیگه میگه چنین کاری بکن امروز داشت انجام میشد که نشد .یه مدت که متوجه شده دروغ گفتم عصبی شده من نمیدونم چیکارکنم حالشوخوب کنم آرامش بهش بدم به حالت قبلمون برگردیم لطفا راهنمایی کنین توناراحتی و عصبانیت چیکارکنم آرامش بگیره؟

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2020-09-06 15:01

   سلام سپیده جان
   کلا برای رعایت مهارت های ارتباطی بین خودتون و دوست پسر و حالا هرشخص دیگری و اینکه دروغ نگید باید جلسات مشاوره رو نوبت بگیرید.
   برای رزرو زمان مشاوره می بایست با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس حاصل نمایند.

   پاسخ
 • افشار
  2020-04-28 15:25

  سلام منو و همسرم یه ساله عقدیم و خیلی همو دوس داریم اما من چون قرص راکوتان مصرف میکنم از نظر احساسی و روانی بهم ریختم خیلی احساس بی توجهی و بی حوصلگی میکنم تحمل بی نهایت کم شده همسرمم بخاطر مشغله کاری و ذهنی خیلی درگیره اما بازم حواسش هست به من اما من همش احساس کمبود محبت و بی توجهی دارم باز و کلی غر میزنم با اینکه خودمم میدونم اما الان شرایط جوری شده همسرمم درگیری داره و اعصابش ضعیفه جفتم.ن همش میپریم به هم و دعوا و بحث و بی نهایت احساس تنهایی و ترس دارم که با این دعوا های الکی بیشتر و بیشتر میشه
  چیکار باید کرد ؟

  پاسخ
 • سلام .خدمت خانوم دکتر ..من یه پسری رو دوس دارم اونم قراره که خاستگاری بیاد ولی ۱۲سال اختلاف سنی داریم و قبلانامزد داشته همش میترسم .راهنماییم کنین لطفا

  پاسخ
 • سونی آرين
  2020-06-09 09:51

  من می خواهم، خصوصی در مورد موضوع ازدواجم صحبت نمایم، هدفم اینست، که هویتم پنهان باشد.
  ممنون

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2020-09-06 14:39

   سلام سونی جان
   برای ارتباط با خانم دکتر جبلی می بایست اقدام به نوبت گیری از طریق شماره تماس 02188881984 کنید.

   پاسخ
 • سلام
  من با پسری آشنا شدم و با هم دوست شدیم الان ۲ سال از رابطمون میگذره و ایشون قصدش ازدواجه.ولی من خیلی میترسم.چون من یبار ازدواج کردم ی پسر دارم که معلول هم هست و ۷ سال هم از این آقا بزرگترم.
  خیلی سعی کردم منصرفش کنم ولی اصرار داره ازدواج کنیم.
  راهنماییم کنین

  پاسخ
 • فریبا
  2021-04-26 19:05

  با عرض سلام خدمت خانم دکتر جبلی
  دختر سی ساله ای هستم مدت خیلی زیادی یعنی حدود 10 سال با آقایی در ارتباط بودم الان جدا شده ام. چون باکره نیستم از آیندم میترسم. نگران این هستم که کسی وارد دنیام بشه که شرایط من براش مطلقا قابل هضم نباشد و یا حتی بخواد که به خانوادم بگن و آبروم بره. حالا به شدت استرس و اضراب آینده را دارم. به طوریکه شبانه روز به این مسئله فکر می کنم و تا نصف شب بیدارم. به نظر شما اگر کسی پیشنهاد ازدواج داد. آیا درست این است که خودم همه حقیقت را در اول بگم؟ اما از این میترسم که اگر بگم به خانواده م بگن و جانم در خطر بیفته چون خانوادم بشدت سنتی هستند. از طرف دیگه خانوادم به شدت بهم فشار میارن که حتما امسال ازدواج کنم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-04-27 01:54

   سلام
   با توجه به شرایطی که دارید باید حتما با شخصی ازدواج کنید که مشکلی با گذشته شما نداشته باشد و بهتر است شخصی که با ایشان ازدواج می کنید در جریان موضوع باشد چون موضوع با ارتباط های سطحی متفاوت است.
   راهکار این مساله باید بصورت مشاوره به شما ارائه شود.

   پاسخ
 • امیر
  2021-06-04 23:12

  بصورت آنلاین مشاوره انجام میدید

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-06-07 02:50

   سلام بله. لطفا با شماره 02188881984 تماس بگیرید و تقاضای مشاوره غیرحضوری کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست