افکار منفی

افکار منفی

افکار منفی یکی از مشکلات و دغدغه های اساسی در بین بسیاری از اشخاص در جامعه است. این موضوع بخش قابل توجهی از تفکر شخص را درگیر خود کرده و در صورت دامن زدن به این تفکرات که به نام نشخوار فکری در مباحث تخصصی روانشناسی مطرح می شود می تواند زمینه ساز بیماری هایی همچون افسردگی مزمن شود. اگر شما نیز درگیر این موضوع هستید پیشنهاد می کنیم این مقاله را بصورت کامل مطالعه نمایید تا بهترین راهکار ممکن برای رفع این مشکل به شما ارائه شود.

افکار منفی چیست

افکار موجود در ذهن تا حد بسیار بالایی شخصیت و الگوی رفتاری انسان را شکل می دهد. عوامل وراثتی و اکتسابی مانند ژن، خانواده، دوستان و بسیاری از موارد دیگر در تعیین شکل و ذهنیت کلی ما تاثیرگذار هستند. منفی نگری می تواند زمینه ساز بیماری های روحی و روانی و عدم موفقیت در زندگی شود. برای مثال افکار منفی بواسطه پیش داوری نادرست، زمینه شکست و عدم موفقیت را قبل از انجام کاری به شخص القا می کند و این موضوع تاثیر بالایی در عدم دستیابی به اهداف دارد.

ریشه یابی افکار منفی

افکار منفی یکی از بیماری های فکری است که می بایست با کمک روانشناس آنرا درمان کرد. همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین اقدامات در درمان یک بیماری، تشخیص آن است. در علم روانشناسی نیز ریشه یابی یکی از مهمترین اقدامات در جهت درمان می باشد. روانشناس با بکارگیری روشهای تشخیص و ریشه یابی، دلایل بوجود آورده تفکرات نادرست در شخص را بدست آورده و بر اساس آنها راهکار درمانی ارائه می دهد. صداقت شخص با روانشناس نیز اهمیت بسیار بالایی در تشخیص و ریشه یابی دارد.

درمان افکار نادرست

در علم روانشناسی تلاش های بسیاری برای بهبود وضع زندگی اشخاص صورت گرفته است. تحقیقات و پژوهش های صورت گرفته در روانشناسی موجب پدیدآمدن روشهای علمی و اصولی برای درمان مشکلات شده که برای افکار منفی نیز این موضوع صادق است. در بین روشهای متداول برای درمان ریشه ای افکار منفی و به تبع آن جایگرینی افکار مثبت، روش توقف فکر (Thought stopping) یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن تفکرات نادرست می باشد.

تکنیک توقف فکر یا Thought stopping

روانشناس با کمک تکنیک توقف فکر به مراجعه کننده می آموزد که بتواند بصورت ارادی افکار منفی ایجاد کند و به این طریق میزان اضطراب خود را بالا ببرد. در ادامه با یک نشانه مانند صدای برخورد خودکار به میز، شخص بلافاصله افکار مثبت را جایگزین افکار نادرست می کند. با تکرار این روش تحت نظارت کامل مشاور روانشناس، شخصی که با مشکل افکار منفی روبروست می تواند این بیماری را درمان کرده و شخص مثبت اندیشی باشد. اگر شما نیز این مشکل را دارید پیشنهاد ما این است هر چه سریعتر نسبت به رفع این مشکل اقدام نمایید.

مشکلات ناشی از افکار منفی

این موضوع می تواند مشکلات بسیاری را برای فرد بوجود آورده و زمینه بروز مشکلات روحی و روانی دیگر مانند استرس، اضطراب، وسواس، افسردگی و ده ها مورد دیگر شود. عمده مشکلات ناشی از افکار منفی بشرح زیر است:

 • عدم وجود آرامش در زندگی
 • گرایش فرد به انزوا و در نتیجه افسردگی
 • بوجود آمدن حس ترس و نگرانی مزمن
 • عدم امکان رویارویی با حقیقت های زندگی
 • کاهش اعتماد به نفس و افزایش احتمال شکست
 • و ده ها مورد دیگر …

دوری از افکار منفی با داشتن امید به زندگی

امید به زندگی یکی از شاخص های مهم در زندگی انسان ها است که به طور متوسط طول عمر مفید آنها را به نمایش می گذارد. هر چقدر وضعیت بهداشتی و شرایط رفاهی انسان ها رو به بهبود رود، میزان امید به زندگی در آنها نیز افزایش می یابد. یکی از دلایل طولانی تر بودن عمر زنان نسبت به مردان، وجود قوی تر این شاخص در بانوان است. به همین دلیل امید به زندگی از اهمیت بسیار بالایی در زندگی اجتماعی و شخصی انسان ها برخوردار است.

اهمیت امید به زندگی در انسان ها

امید به زندگی یکی از اصول مهم برای موفقیت در زندگی است امیدوار بودن این احساس را در انسان به وجود می آورد که، با تلاش می تواند به خواسته هایش دست پیدا کند. همچنین می تواند انگیزه انسان را برای دست یابی به اهدافش تقویت نماید. امید داشتن در زندگی علاوه بر سلامت روانی به حفظ سلامت جسمی افراد نیز کمک می کند.
زندگی مسیری پر از مشکلات و پستی و بلندی است. که افراد برای گذران آن نیاز به صبر و قدرت زیادی دارند. در زندگی هر فردی شرایطی پیش خواهد آمد، که بدون داشتن امید گذر کردن از آن مرحله کاری نسبتا دشوار است. بنابراین امید در زندگی یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای عبور از مشکلات است. امید در زندگی همانند نیرویی است که شما برای انجام یک کار به آن نیاز دارید.
به طور کلی افرادی که در زندگی امید ندارند، ترجیح می دهند بدون هیجان ترین کار را انجام دهند و برای رسیدن به اهدافشان هیچگونه تلاشی نکنند. اما افرادی که در زندگی امید دارند، هر گونه سختی و چالشی را برای رسیدن به اهدافشان تحمل می کنند.

نقش امید به زندگی در سلامت انسان

امید داشتن در زندگی به معنای زنده نگه داشتن احساسات خوب در انسان است. به همین دلیل وجود امید به زندگی در هر فردی می تواند او را از ابتلا به بیماری های روانی به خصوص افسردگی حفظ نماید. شاید این جمله را زیاد شنیده باشید که، انسان با امید زنده است. این به معنای این است که، ناامیدی می تواند منجر به افسردگی های شدید و در نهایت خودکشی برخی از افراد شود. به طور کلی امید به زندگی در حفظ سلامت جسمی افراد نیز بسیار موثر است. امید می تواند در درمان بسیاری از بیماری های جسمی نیز موثر واقع شود. بسیاری از تحقیقات پزشکی ثابت کرده است که امید می تواند نقش بسیار قدرتمند و موثری در درمان سرطان داشته باشد. افرادی که به زندگی امیدوار هستند در صورت شنیدن بیماری خود، روحیه خود را از دست نمی دهند و برای درمان بیماری تلاش می کنند. از طرفی بیماران امیدوار در صورت شکست در درمان، راه دیگری را برای درمان امتحان می کنند.

جمع بندی نهایی

https://drjebeli.com/wp-content/uploads/videos/negative-thoughts.mp4

توجه داشته باشید که هر مشکلی می بایست بصورت ریشه ای درمان شود و درمان مقطعی یک مشکل ممکن است زمینه ساز بروز مشکلات دیگر شود. اگر شما نیز با مشکل تفکرات منفی روبرو هستید می توانید با ما در تماس باشید و زمان مراجعه برای خود رزرو نمایید. برای مشاهده اطلاعات تماس بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تماس با ما

66 دیدگاه. Leave new

 • سلام‌
  آیا کنترول نکردن چشم یعنی چیز های که نباید ببینیم بالای درس خواندن ضرر دارد یا خیر

  پاسخ
 • حسن ربیعی
  2018-09-02 15:24

  با سلام و تشکر برای این ارتباط خانمی کنار بنده هستن که دچار اعتیاد به مواد مخدر شدن و شرایط بد طول زندگیه ایشان و عدم وجود مادر در کنارشان بشدت دچار این بیماری منفی بافی گردیده که حتی خود زنیهای متعددی هم دارند با وجود همسر و یک فرزند هیچ تاثیری در رفتارش ایجاد نشده چگونه باید به او کمک کرد لطفا پاسخی برایم محیا و ارسال نمایید

  پاسخ
  • نویسنده
   2018-10-21 12:19

   با سلام
   باید شخصیت این خانم از لحاظ روانی مورد بررسی قرار بگیرد چون احتمال دارد که به غیر از استفاده از مواد مخدر…مشکلات شخصیتی روانی هم داشته باشند و بعد از بررسی های لازم، پلن روان درمانی مشخص و تحت درمان قرار می گیرند.

   پاسخ
 • یاسینا احمدی
  2018-12-19 22:41

  سلام من خیلی فکرای منفی تو ذهنم تا جایی که اسم خواستگار میاد ترس دارم حالم بد میشه خیلی امید به زندگیمو از دست میدم روانپزشکی رفتم اما دیگه خسته شدم تو رو خدا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2018-12-20 11:42

   سلام. به احتمال بالا این موضوع به خاطرات و عقبه ذهنی شما بر میگردد. همچنین احتمال اینکه وسواس فکری داشته باشید نیز وجود دارد. با توجه به اینکه روانپزشک دارودرمانی می کند پیشنهاد می کنم برای ریشه یابی و درمان کامل مشکل با روانشناس در ارتباط باشید.

   پاسخ
   • مسعود هستم از یاسوج
    2020-01-30 01:57

    سلام ببخشید شرمنده من خیلی افکار منفی دارم بیشتر طوری است که من گاهی وقتها می خواهم اون افکار منفی را به سویش بروم و اجرا کنم اون برای مثال ترس از معتاد شدن و حالا طوری شده که.سه چیزی منو به سوی اون سوق مده سوی معتاد شد شدن لا تشکر از شما لطفا کمکم کنید

    پاسخ
    • دکتر لیلا جبلی
     2020-01-30 03:04

     سلام
     ذهن انسان قدرت بسیار خارق العاده ای دارد و در صورت دامن زدن به افکار منفی، این مشکلات بیشتر خواهد شد!
     اگر احساس می کنید این موضوع زندگی شما را بصورت محسوس و جدی تحت تاثیر قرار داده است حتما به مشاور روانشناس مراجعه نمایید.

     پاسخ
     • هانیه
      2020-10-23 23:23

      سلام و خسته نباشید,خانم دکتر من می ترسم افکار منفی منو به مرز دیوانگی ببره افکار منفی من خیلی شدیده گاهی فکر میکنم زندگی که داریم خیلی بیهوده است یا بدتر از همه بیشتر صحنه های قتل و خودکشی جلو چشممه تصور میکنم که یکی رو میکشم بدون اینکه دلیلی داشته باشم صرفا فقط بخاطر اینکه ببینم کشتن یکی چطوری میشه بعد که این فکر از سرم میگذره عذاب وجدان میگیرم و به خودکشی فکر میکنم و فقط میشینم گریه میکنم و احساس میکنم که که اینطور فکرا رو فقط من دارم و این بیشتر ازارم میده احساس میکنم که شرایط روحیم هیچوقت خوب نمیشه توروخدا شما بگین چیکار کنم

   • مریم
    2021-01-06 01:07

    سلام من خیلی بدبین وشکاکم به همسرم این منو خیلی اذیت می‌کنه خیلی

    پاسخ
 • سرور
  2019-04-20 20:56

  سلام افکار منفی در مورد اینده عذابم میده و چون میدونم در اینده ام تاثیر میذاره همش از افکار منفی و فکر کردن دوباره بهشون میترسم کل زندگیم افکار منفی پر کرده کمکم کنید

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2019-04-21 19:35

   سلام بر شما
   دچار وسواس فکری شدید هستید، جهت رواندرمانی و رهایی از این افکار می بایست به روانشناس مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام
  من استعداد و توانایی خوبی دارم اما متاسفانه وضعیت اقتصادی من خوب نیست و اخیرا تصمیم گرفتم کنکور بدم و در حال درس خوندنم اما یه چیزی خیلی اذیتم میکنه و اونم قانع بودن منه ،و اینکه دنیا رو هیچ و پوچ میدونم یه لحظه تو خیلی روحیه و انرژی دارم و تلاش میکنم اما چند روز بعد همون افکار اینکه دنیا ارزش هیچیو نداره ولش کن میاد سراغم .واقعا دست خودم نیست نمیتونم این افکارو کنترل کنم و تو زندگی من تاثیر منفی میذاره چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید ممنونم در ضمن ۲۷ سالمه مجردم دختر هستم منتظر جوابتون هستم زود

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2019-04-27 10:17

   سلام
   بر شما
   جهت بررسی اینکه دچار خلق دوقطبی شدید یا افکار وسواس گونه؟ می بایست هر چه سریعتر به روانشناس مراجعه کنید.

   پاسخ
   • Mahdi Adeel
    2019-10-28 07:50

    سلام بر همگی ,آیا امکان دارد فکر های مثبت باعث رسیدن به رویاهای غیر منتظره ما گردد??

    پاسخ
 • سلام، سال سختی داشتم، بعد از فوت مادر و مهاجرت. قبل از مهاجرت با خانومی آشنا شدم که زیبایی ظاهری خوبی دارد. ولی دائما در استرس هستم که او را از دست بدهم و یا اینکه اون دندانپزشک هست و من مهندس پس از نظر تحصیلی بالاتر هست… خلاصه اینکه خیلی به شدت در ناخودآگاهم افکار منفی تولید می‌شود مخصوصا هنگام مطالعه ( به صورت دانشجویی مهاجرت کردم) بعضی اوقات حملات عصبی دارم که تا روز ها طول می‌کشد. در حالی که هیچ مشکلی بینه ما نیست واقعا به فکر تمام کردن رابطه هستم چون تحمل این میزان از استرس رو ندارم. روانشناس هم مراجعه کردم.

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2019-04-27 10:18

   سلام بر شما
   شما به جای تموم کردن رابطه ای که میگید مشکلی درش نیست، بهتره حلش کنید و افکار منفی رو درمان کنید. برای بررسی مساله با جزییات بیشتر و درمان هر چه سریعتر با روانشناس ارتباط برقرار کنید. موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من همیشه استرس این و دارم ک یکی روم اسید بپاشه همیشه برای همین خیلی وقتا بیرون نمیرم و اگرم میرم با خانوادم میرم و وقتی با دوستام پسر یا دختر میخوام برم بیرون دچار استرس پیش از حد میشم ک نکنه اسید بپاشه کسی روم بی دلیل استرس شدید دارم و باعث میشه قرارایی ک با دوستام میزارم کنسل بشه بیشتریاش بنظر شما من باید چیکار کنم ؟

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2019-04-30 10:36

   سلام بر شما
   شما دچار وسواس فکری شدید و برای رواندرمانی و برطرف کردن سواس فکری، برای اینکه مشکلات ارتباطی و اجتماعی بسیار فراوانی پیدا نکنید، به مشاور مراجع کنید.

   پاسخ
 • سلام من افکار منفی زیاد سراغم میاد و وقت زیادی از روز م به افکار منفی میگذره و حتی گاهی سردرد میگیریم و حتی گاهی در افکار منفی ام ازشدت عصبانیت در افکارم به قتل همسرم میرسم
  خیلی این موضوع عدابم میده و با وجود موقعیت اجتماعی خوب خیلی منزوی و نا امید و بی اعتماد به نفس شدم
  ضمنا من ۳ ساله ازدواج کردم ولی بعد از مدتی متوجه اعتیاد همسرم شدم و الان هم جدا زندگی میکنیم
  حتی الان هم که جدا هستیم قدرت کنترل افکارم را ندارم

  پاسخ
  • مرضیه
   2019-07-16 12:10

   سلام خانوم دکتر من بعداززایمانم یکسالی هست درگیر روانپزشکم مشاوره هم میرم.منم مدام ترس از اینده دارم ک خوب نشم زندگیم تکراری باشه بچم مث خودم افسرده نشه حالا پس فردا بزرگ میشه میخواد چیکار کنه بیحالی من روش تاثیر نذاره و خیلی چیزا دیگه توطول روزهمش دلشوره دارم انگار معدم راحت نیست و خیلی حرفا دیگه

   پاسخ
 • دکتر لیلا جبلی
  2019-04-30 10:40

  سلام بر شما
  شما برای مشخص شدن تکلیف زندگیتون، که آیا همسرتون اعتیادش رو ترک میکنه یا خیر، برای آموزش های مهارت زندگی و همسرداری و همچنین برای از بین بردن افکار منفی و وسواس فکری هرچه سریعتر به روانشناس مراجعه کنید.
  رزرو زمان مراجعه : 02188881984

  پاسخ
 • علی احمدی
  2019-05-19 22:56

  سلام خانم دکتر ضمن تشکر مدتی است شخصی درونم به من دستور می دهد اگر اینکار را نکردی این اتفاق برایت می افتت. ومن هم پیروی میکنم میدونم این افکار غلطه ولی نمی توانم رها بشم مثلا موقع دست شوستن دست فکری مانند یک اتفاق بدی به ذهنم میاد وبه من میگه دوباره دستت بشور تا این اتفاق رها بشی و بارها بارها تکرار میکنم تا افکارم بگه خوب دیکر این اتفاق نمی افتت . سوال ایا اگر از این افکار پیروی نکنم اتفاقی نمی افتت ? جواب جنابعالی برای من درمانه.ممنون علی احمدی

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2019-05-22 14:26

   سلام بر شما
   خیر اتفاقی نمی افته، شما دچار وسواس فکری شدید و برای درمان می بایست به روانشناس مراجعه کنید.

   پاسخ
 • پارانویا
  2019-05-23 22:08

  سلام، وقت بخیر
  من مدتی برای ادامه تحصیلاتم دور از خانواده بودم. علی رغم محیط دوست داشتنی و دوستان خوب و مثبت احساس می کنم تنها زندگی کردن و دوری از خانواده و یه سری مسائل دیگه که حتی به نوعی مرتبط با دوران کودکی ام هست باعث شده دچار اختلال پارانوئید یا PPD شم. افکار و برداشت هایم از اتفاقات وافراد گاهی درست از آب در می آید گاهی غلط اما حتی اگر درست هم باشد بیشتر مواقع باعث اضطراب من می شود… حتی یک جلسه هم برای مشاوره با مشاور دیگری اقدام کردم اما به دلیل بی اعتمادی، ادامه ندادم. آیا پارانویا درمان دارد؟ آیا در این زمینه مشاوره می دهید؟ ضمن تشکر دختر هستم و 25 سالمه.

  پاسخ
 • دکتر لیلا جبلی
  2019-05-25 12:30

  سلام بر شما
  حتما یکبار می بایست ویزیت بشید تا مشخص شود که آیا دچار اختلال پارانوئید یا PPD هستید یا خیر…تا در انتها راه کار داده شود.
  لطفا از طریق شماره 02188881984 اقدام به تماس رزرو زمان مراجعه کنید.

  پاسخ
 • مرضیه
  2019-05-30 20:37

  سلام
  من ۲۴ سالمه و هرکاری انجام میدم مثلا شاگرد اول دانشگاهم…تیم ملی ی رشته هستم و اینکه ته حرفم اینکه از هرلحاظی بگین واقعا پخته ام و همه میگن ولی یمدت که میگذره و اون جاهایی ک این کارا باید مطرح بشه انگار همه کارای من یادشون میره…هیچ موفقیتی جدیدا ندارم همش دلشوره دارم و دلیلشا نمیدونم …کم حوصله و لجوج شدم ..‌.ازاینکه اونجور ک هستم دیده نمیشم عذابم میده

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2019-06-06 19:32

   سلام بر شما
   احتمال داره که شما کمال گرا باشید و اینکه تبدیل به وسواس شده باشد.
   و به احتمال زیاد این کمال گرایی باعث افسردگی خواهد شد.
   برای روان درمانی باید به روانشناس مراجعه کنید.

   پاسخ
 • من دختری ۲۲ساله هستم و نمیتونم با کسی ارتباط برقرار کنم و از بچگی مردی دوست داشتم و اون شاید منو دوست نداشته باشه و هنوز منتظر اونم جز اون نمیتونم به کسی فک کنم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2020-04-04 12:58

   سلام الناز جان
   یکسری اصول برای مهارت های ارتباطی هستش و شما آموزش ندید و شما باید تشریف بیارید آموزش ببینید و تمرین های عملی بدیم که بتونید ارتباط برقرار کنید.
   لطفا از طریق شماره 02188881984 اقدام به تماس رزرو زمان مراجعه کنید

   پاسخ
 • پرتو
  2019-11-07 07:18

  سلام خانوم دکتر اميدوارم حالتون خوب باشه خانوم دکتر من خيلي افکار منفي دارم و هرکار ميکنم ک ب افکار مثبت تبديل شه نميتونم باور کنيد هر کار کردم نتونستم دچار افسردگيم درمان کردم ولي هنوزم ناراحتم و دلم خيلي زياد شکسته خيلي زياد و همش فکر ميکنم ب مرگ……. افکارم خيلي اذيتم ميکنند خيلي زياد همش فکر ميکنم الان ي اتفاق بدي ميفته دوستام باهام دوست نميشن و يکي از دوستام هم منو خيلي ناراحت ميکنه و زياد دلم شکسته هيچي از قديم يادم نيست اخه اختلال اسکيزوفرني دارم خانوم دکتر بگيد چيکار کنم؟ک دوستام باهام دوست بشن…..ي راه حلي بدين لطفا روانشناسم ميگ دوستاتو عوض کن ميگم دوستامو عوض کنم بازم اينجوري ميشه ممنون ميشم کمکم کنيد

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2020-04-04 13:01

   سلام بر شما
   اگر مطمئن هستید تشخیص اسکيزوفرني هستش در نتیجه باید حتما در گام اول برید پیش روانپزشک دارو درمانی بشید شاید نیاز به بستری باشد بعد با جواب روانپزشک میتونید به روانشناس مراجعه کنید.

   پاسخ
 • داود
  2019-12-04 23:44

  با سلام.
  من ۳۱ سالمه و مجرد. افکار منفی از سن پایین تا الان همراهم بوده و هست ولی همیشه میشه بگی پوشیده و نامحسوس. ولی یک سالی هست که این افکار باعث افسردگی و مشکلات بزرگی شده برام تو خونه دعوا میکنم و نمیتونم افکارمو ثابت نگه دارم. کلا هم خودم و هم زندگیمو ریخته بهم. لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2019-12-25 15:59

   سلام آقای داود؛
   معمولا محیط، دوستان، خانواده و … همگی در به وجود اومدن افکار منفی و مشکلات ناشی از اون نقش دارن. اما شما باید به این موضوع توجه کنید که شما صاحب اون افکار هستید نه اون افکار صاحب شما! پس باید به اونها تسلط داشته باشید نه به این معنی که اون ها رو کنترل کنید بلکه به این معنی که اصلا نباید به اونها توجهی داشته باشید و بتونید فکرتون رو به سمت چیزهای خوب ببرید. این موضوع ممکنه کمی سخت باشه که اگر قادر نبودید اینکار رو انجام بدید بهتره از یه مشاور روانشناس کمک بگیرید.

   پاسخ
   • سلام من زیادی اضطراب دارم و وسواس و اعتماد بنفس پاین میشه رهنمایی ام کنید خانم داکتر

    پاسخ
    • دکتر لیلا جبلی
     2020-01-15 23:59

     سلام
     در بسیاری از مواقع، این مواردی که فرمودید با مشاوره و روان درمانی قابل رفع هست.
     اما برای بررسی بیشتر و بهتر نیاز هست که بصورت حضوری تشریف بیارید چون برای شروع درمان، باید این موضوع ریشه یابی بشه.

     پاسخ
     • مینا
      2020-05-24 17:55

      با سلام،
      برای فردی که ۲۷ ساله است‌. مدام با افکارش درگیره نگران آینده و تنها ماندنه سه سال پیش پدرش رو.. و همچنین سال گذشته دوست صمیمی‌‌اش رو به دلیل بیماری حادی از دست داده و وسواس‌گون فکر می‌کنه که همه اطرافیانش و حتی خودش قراره درگیر بیماری بشن یا اتفاق بدی براشون بیفته برخلاف گذشته کسل و بی انگیزه است و خانه‌نشین شده چه توصیه‌ای دارید؟ چطور میشه بهش کمک کرد که جلوی چشم‌های ما روز به روز ذوب نشه.ممنون

 • مهدی
  2020-07-11 14:19

  (کمکم کن لطفا)سلام خانم دکتر، بعد از برخورد با یک انسان، الان دو هفته که گذشته و من تواین دو هفته همش اضطراب و استرس دارم همش دلشوره دارم، همش افکار منفی تو ضهنم درست میشه ، تا حدی که به گریه میفتم از ترس، ضهنم به شدت درگیر افکار منفی شده، همش ترس دارم ، ( با خودم میگم دیگه امروز همه چیز مثل قبل میشه و راحت میشم، بهد یهو یه آدم دیگه رو تو خیابون میبینم یا یه ماشین میبینم دوباره تمام دنیا تو سرم خراب میشه و دوباره دردم تازه میشه) 26 سالمه متاهل و یک فرزند دارم. خانم دکتر کمکم کن.

  پاسخ
 • محمد
  2021-01-10 19:06

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  من 35سالمه از وقتی یادمه همیشه اضطراب داشتم همیشه منفی نگرم همیشه فکر میکنم یه بیماری دارم همیشه دنبال علایم‌ یک بیماریم بعضی وقتا اضطرابی تمام وجودم رو میگیره که خیس عرق می شم همیشه نگرانم به طوری که گوشه گیر شدم

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-01-13 13:56

   سلام
   اضطراب و افسردگی دو روی یک سکه هستند و معمولا با هم هستند. توصیه میکنم هر چه سریعتر به فکر درمان باشید چون افسردگی با اینکه بیماری جسمی نیست اما تمام جسم و روح انسان رو درگیر خودش میکنه.

   پاسخ
 • مهسا
  2021-01-11 19:36

  سلام خانم دکتر ببخشید من نمیدونم مریضیم چیه ولی میدونم که اون افکار منفی میگه یا این کارو میکنی یا اتفاق بدی برام میوفته چیکارکنم

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-01-13 13:55

   سلام
   به نظر میرسه وسواس فکری دارید که اگر سریعا اقدام به حل مشکل به کمک روانشناس کنید مشکلتون حل میشه.
   اما اگر اهمیت ندید بعد از یه مدت کار خیلی سخت میشه

   پاسخ
 • عباسی
  2021-01-22 21:58

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من حالم خیلی بده.فکرهای منفی سراغم میاد به طوری که از حقیقت دورم میکنه.گاهی اوقات فکر میکنم آدما شیطانن.دنیا رو خیلی تاریک و سیاه میبینم.امیدی به آینده ندارم.بعضی اوقات میترسم بلایی سر بچم بیارم.میترسم دیوونه بشم.از زندگی خسته شدم دلم میخواد خودم رو بکشم.هیچ چیزی دیگه خوشحالم نمیکنه احساسم رو به همه از دست دادم از آدما بدم میاد.این فکرها حالم رو بد میکنه و میترسم دیوونه بشم.خیلی پرخاشگر شدم .نمیتونم گریه کنم.هیچ انگیزه ای ندارم نمی دونم باید چکار کنم میترسم تا آخر عمرم همینجور بمونم و خوب نشم.به نظر شما مشکل من چیه؟

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-01-23 02:59

   سلام تشکر
   موضوعی که مطرح کردید به بررسی نیاز داره و نمیشه در اینجا پاسخ قطعی ارائه داد.
   لطفا تشریف بیارید برای مشاوره تا مشکل رو بصورت کامل بررسی بکنیم و به امید خدا مشکلتون رو حل کنیم

   پاسخ
 • گل نرجس
  2021-01-24 07:03

  سلام خانم دکتر راستش من خیلی افکار منفی دارم همش احساس میکنم یه اتفاق بد قراره بیفته حالم خوب نیست همش احساس میکنم زندگیم رو به اتمامه احساس میکنم من دیگه روی خوشی رو دیگه نمی بینم احساس میکنم بدبخت شدم فکرای منفیم تو ذهنم تجسم میدم ودر واقعیت مثلا میرم تو خیابان یه نشونه در مورد افکار منفیم میبینم احساس میکنم واقعا اون فکر منفیو دارم جذب میکنم خسته شدم دیگه نمیدونم باید چیکار کنم میگم دیگه امروز این فکرو منفیو نکن اما مشابهشو تو اینترنت یا تو گوگل یاتو فضای مجازی میبینم احساس میکنم جذبش کردم و اون اتفاق حتمی میفته ذهنم خیلی قوی شده از خودم میترسم خسته امبگو چیکار کنم خانم دکتر؟؟؟

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-01-24 14:13

   سلام
   لطفا نگران نباشید چون این مساله با تکنیک توقف فکر قابل انجام هست.
   شما باید با استفاده از این تکنیک، افکار مثبت رو جایگزین افکار منفی کنید. البته بهتره اینکار تحت نظر روانشناس صورت بگیره

   پاسخ
   • گل نرجس
    2021-01-24 14:28

    سلام دکتر عزیز ممنونم از دلگرمیتون دلگرم شدم خدا خیرتان دهد

    پاسخ
    • گل نرجس
     2021-01-24 14:38

     و یه سوال دیگه من روانشناسم برام نوروفیدبک تجویز کردن آیا با این روش من موفق هستم اون فکر منفیو توقف کنم ؟؟؟یا باید تکنیک توقف فکر منفیو برام بکار ببرند ؟؟؟

     پاسخ
     • دکتر لیلا جبلی
      2021-01-24 15:02

      بسته به وضعیت و شرایط، هر دو روش موثر هست. اما مهمترین موضوع اینه که خودتون باید همت کنید و افکار منفی رو از ذهنتون حذف کنید.
      در بیماری های روحی روانی مهمترین عامل درمان، انگیزه و همت خود شخص هست که معجزه میکنه

     • گل نرجس
      2021-01-24 15:34

      من سه ساله با اون فکر منفی درگیرم اما یه مدت قطع میشه بعد دوباره با یه نمونه از اون فکر منفی تو فضای مجازی یا حتی تو واقعیت روبه رو میشم و بعد فک میکنم واقعا جذبش کردم و این آزارم میده سه ساله درگیرم به طوری که تمام برنامه های فضای مجازیمو حذف کردم حتی بعضی وقتا گوشیمم خاموش میکنم

 • عباسی
  2021-01-24 12:37

  سلام جواب من رو نمیدید

  پاسخ
 • masoomeh
  2021-01-31 17:48

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  خانم دکتر افکار منفی همش میاد سراغم دست از سرم برنمیدارن همش فکر منفی میاد سراغم
  نمی‌دونم باید چیکار کنم خسته شدم

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-02-02 23:45

   سلام تشکر. همچنین
   با تکنیک توقف فکر آشنا هستید؟

   پاسخ
 • راحله
  2021-05-29 02:10

  سلام خانم دکتر بعضی وقتا الکی پرخاش میکنم تنهایی رو فقط دوس دارم بعضی موقع با تصور مرگ یکی از عزیزانم میشینم گریه میکنم به نامزدم شک دارم زود ناراحت میشم فکر های منفی درگیر میکنه جایی ک به مغزم فشار میاد به سوی خودکشی سوق میده منو لطفاکمکم کنید.

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-06-07 02:43

   سلام
   شما مشکل افسردگی و وسواس فکری دارید و باید حتما سریعا به فکر درمان باشید.
   لطفا هر چه سریعتر تایم رزرو کنید برای مشاوره که هم بصورت حضوری می تونید تشریف بیارید هم بصورت تلفنی یا واتس اپ.

   پاسخ
 • مرضیه
  2021-06-03 00:19

  سلام خانم دکترخداقوت،من سه ماهه که طلاق گرفتم ووالان دارم واسه آزمون وکالت میخونم ولی به شدت افکار منفی سراغم میان و همش فکرمیکنم اتفاقی واسه نزدیکانم میخوادبیفته اوناروازدست بدم،واین باعث میشه کل روز درگیرم کنه مخصوصا که بدن مسافرت وازم دورباشن ولی وقتی کنارم هستن افکار منفی کمترمیشن،چیکارکنم که ازین افکار منفی که تمام انرژی منومیگرن خلاص بشم،درضمن من از بچگی دچار این وسواس فکری بودم ولی بعدطلاقم شدت گرفته.ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-06-07 02:49

   سلام
   با توجه به شرایط موجود، شما مستعد غوطه ور شدن در خیال و افکار منفی هستید.
   تکنیک هایی وجود دارند که با تمرین و تکرار می توانید ذهن خودتان را به سمت افکار مثبت هدایت کرده و به کلی از شر افکار منفی خلاص شوید.
   بسته به شخصیت شما، راهکار متناسب قابل ارائه است. لطفا با شماره 02188881984 تماس بگیرید.

   پاسخ
 • فرناز
  2021-07-06 18:46

  من یه فکری اومدتو سرم هر کاری میکنم اون فکره یادم نمیاد فک میکنم اگه یادم نیاد یه بلایی سرم میاد میشه کمکم کنین آیا این فکر منفیه یا نه؟

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-07-14 14:33

   به نظرم شما درگیر وسواس فکری هستید. برای رفع این مشکل حتما باید تحت درمان مشاوره قرار بگیرید.

   پاسخ
 • با سلام دختری 35 ساله کارشناسی ارشد، مجرد و در فیلد کاری اکادمیک هستم در خانواده ام به شدت تبعیض و نابرابری وجود دارد تعداد زیاد فرزندان و نااگاهی والدین باعث درد و رنج من می شود. تصمیم دارم مستقل شوم و تنها زندگی کنم زندگی در این خانواده برای سخت و غیرممکن شده مدتی است در ذهنم با آنها دعوا می کنم و به خودگویی روی آورده ام خانم دکتر پیشنهاد شما به من چیست لطفا راهنمایی کنید منو. ممنونم

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-07-14 14:36

   سلام
   چند راهکار وجود دارد که بهترین آنها رهایی شما از اضطراب ذهنی است. اگر به فکر درمان نباشید متاسفانه افسردگی به شما نزدیک است اما با کمی تلاش در جهت رفع مشکلات که منشا بخش زیادی از آنها در ذهن شماست مشکل حل خواهد شد.

   پاسخ
 • زرکی
  2021-07-19 00:05

  سلام ببخشید برا استعدادیابی اگر شخص افسرده باشد باید اول مشکل افسردگی حل شود بعد استعدادیابی یا ارتباطی ندارد ؟

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-08-01 20:09

   سلام بهتر است در ابتدا، اقدام به درمان افسردگی کند و پس از گذشت نهایتا دو سه هفته اقدام به شرکت در استعدادیابی

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید
  شدیدا دچار پریشانی فکری هستم وقتی وارد بحث در موضوع خاصی میشم حرفهایی که میزنم رو بعد خودم نقض میکنم.بعضی وقتها فکر میکنم مردم حرف منو نمیفهمن ولی اکثر اوقات تلاش میکنم ثابت کنم که حق با من بوده.خیلی فراموش کار شدم.شاید ذهنم خیلی درگیره .دارم در شرایطی زندگی میکنم که اگه یک درصد پدر یا مادرم از اوضاع زندگیم خبردار بشن میان منو از این زندگی نکبت نجات میدن ولی نمیخوام کسی رو درگیر زندگیم کنم.

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2021-08-01 20:27

   سلام
   به نظر شما درگیر اضطراب و افسردگی هستید. برای حل این موضوع بهتره تحت مشاوره قرار بگیرید و با مهارت هایی که یاد می گیرید مشکل رو حل کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
خروج از نسخه موبایل