ازدواج موفق

ازدواج موفق

داشتن ازدواج موفق، یکی از مهمترین و زیباترین اتفاق هایی است که هر فرد در زندگی خود میتواند تجربه کند. انتخاب همسر مناسب، یک انتخاب سرنوشت ساز است. داشتن آگاهی و آمادگی برای انتخاب همسر و چگونگی مدیریت زندگی زناشویی، لازمه یک ازدواج موفق است. منظور از آمادگی تنها توجه به ظواهر یا وضعیت مالی و اقتصادی فرد نیست. افراد باید هنگامی که تصمیم به ازدواج میگیرند، از نظر فکر، عشق و تعهد مرزهای مشترک زیادی داشته باشند. این نقاط مشترک به درک متقابل و احترام بین طرفین منجر می شود و مسئولیت پذیری آنها را نسبت به یکدیگر بیشتر می کند و این همان پایه و اساس یک ازدواج موفق است. در واقع ازدواج، دنیای کاملاً جدیدی را به روی فرد باز می کند و نگرش او را به زندگی تغییر می دهد. فرد می فهمد و درک می کندکه باید وقت بیشتری را صرف رسیدگی به امور و اداره زندگی خود نماید.

نکات اساسی برای داشتن یک ازدواج موفق

برای داشتن ازدواج موفق یکسری موارد نیاز است که عبارتند از: عشق داشتن، تعهد داشتن، وفاداری جنسی، فروتنی و تواضع، صبرو بخشش، صداقت داشتن، اعتماد داشتن، ارتباط و تعامل داشتن، فاصله نگرفتن از همسر و از خودگذشتگی داشتن و… که به تفصیل در ادامه توضیح خواهیم داد. در یک ازدواج موفق زوجین سعی می کنند، زمان بیشتری را با یکدیگر بگذرانند. اما گاهی، روابط بین زوجین در مسیر نادرستی قرار میگرد. در ابتدا، زندگی زوجین با جدیت روی روابط شان متمرکز است، اما همچنان که رابطه و زندگی زناشویی ادامه پیدا میکند، توجه به تامین امکانات موجب غفلت زوجین از اهمیت روابط بین یکدیگر می شود. توجه آنها بیشتر به ارزیابی ارزش خانه و امکانات آن است، تا ارزش روابط و این آغاز فاصله هاست. نباید فراموش کرد امکانات و ملزومات زندگی مانند پول، حساب بانکی، خانه و ماشین ممکن است روزی فراهم شوند، اما ما همیشه فرصت لازم برای یک ازدواج سعادتمندانه را نداریم. زوج های خردمند می فهمند که یک خانه خوب، ماشین یا حساب بازنشستگی همگی بخشی از زندگی خوب هستند، اما داشتن آنها به تنهایی نمی تواند تضمین کننده یک ازدواج موفق باشد. در مقاله زیر خانم دکتر جبلی روانشناس در این حوزه به بررسی شرایط و معیارهای یک ازدواج موفق پرداخته اند.

با عشق و تعهد نسبت به یکدیگر زندگی کنید

در یک ازدواج موفق می بایست عشق و تعهد وجود داشته باشد و هرکدام بدون دیگری نتیجه ازدواج موفقی رو نخواهد داشت. عشق واقعی در زندگی زناشویی چیزی به مراتب بیش از یک احساسات زودگذر است که در تلویزیون و رمان های عاشقانه به تصویر کشیده می شود. احساسات زودگذر، همانطور که از اسمشان پیداست، دوامی ندارند. اما عشق واقعی دوست داشتنی است که برای همیشه دوام می آورد و این همان چیزی است که ازدواج های موفق و سالم را به دنبال دارد. در واقع عشق در فراز و نشیب های بعد از ازدواج شکل واقعی خود را نشان می دهد. وقتی شرایط به خوبی پیش روند، تعهد آسان است، اما عشق واقعی، در طول آزمایشات و فراز و نشیب های سخت زندگی همچنان پایدار و متعهد باقی می ماند.

وفاداری جنسی داشته باشید

وفاداری جنسی در ازدواج چیزی بیش از توجه به بدن و مسایل جنسی است. وفاداری جنسی شامل تسلیم چشم، ذهن، قلب و روح زوجین به یکدیگر می باشد. وقتی ذهن خود را به خیالات جنسی در مورد شخص دیگری اختصاص می دهید، این یعنی خیانت در ذهن و قلب که به مرور روابط جنسی و عاطفی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی صمیمیت و عاطفه خود را فقط به همسرتان اختصاص می دهید، در واقع وفاداری جنسی خود را به او تقدیم می کنید. تمایلات جنسی خود را کنترل و محافظت کنید و آن را کاملاً به همسر خود اختصاص دهید. از قرار گرفتن در معرض هر چیزی که چشم، بدن یا قلب شما را وسوسه می کند و وفاداری شما را زیر سوال می برد، خودداری کنید.

فروتنی و تواضع را فراموش نکنید

همه ما نقاط ضعفی داریم. یک نکته مهم و اساسی برای داشتن یک ازدواج موفق، توانایی پذیرش و اعتقاد به این مسئله است، که شما فرد کاملی نیستید، اشتباه خواهید کرد و به بخشش نیاز خواهید داشت. برخورداری از این نگرش که شما برتر از شریک زندگی خود هستید، موجب نارضایتی فرد مقابل خواهد شد و در نهایت مانع پیشرفت روابط شما می شود. اگر در این زمینه تردید دارید، سه موردی را که شریک زندگی تان بهتر از شما انجام می دهد یادداشت کنید. این تمرین ساده باید به شما کمک کند تا نسبت به او فروتن و متوازع باشید. هر چند وقت یکبار این کار را تکرار کنید.

صبر و بخشش داشته باشید

صبر و بخشش، لازمه یک رابطه زناشویی موفق خواهد بود. زوجین موفق نسبت به همسر خود صبر و بخشش بی پایان دارند. آنها فروتنانه تقصیرها و اشتباهات خود را می پذیرند و انتظار گذشت و کامل بودن را همیشه از طرف همسر خود ندارند. آنها در هنگام بروز اشتباه به دنبال انتقام نیستند. اگر از شریک زندگی خود ناراحت هستید، او را ببخشید. این صبر و بخشش، رابطه شما را مستحکم تر خواهد کرد.

به یکدیگر فرصت و زمان بدهید

به یکدیگر فرصت و زمان بدهید. هر رابطه موفق به زمان نیاز دارد. رابطه با همسرتان باید صمیمی ترین و عمیق ترین رابطه شما در زندگی باشد. بنابراین، بیش از هر رابطه دیگر به زمان نیاز دارد. در صورت امکان، هر روز زمانی را برای همسر خود اختصاص دهید و هر از گاهی را با هم تنهایی بیرون بگذرانید و درباره خاطرات یا هر اتفاق و تجربه لذت بخش با یکدیگر صحبت کنید.

نسبت به یکدیگر صداقت و اعتماد داشته باشید

صداقت و اعتماد، پایه و اساس یک ازدواج موفق هستند. اعتماد به مرور زمان شکل می گیرد و روز به روز بیشتر می شود، اگر برای شکل گیری آن تلاش کنید.

با یکدیگر بیشتر ارتباط و تعامل داشته باشید

همسرانی که ازدواج موفق دارند، تا حد امکان با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و تعامل شان را با یکدیگر حفظ می کنند. آنها مطمئناً در مورد برنامه بچه ها، لیست های مواد غذایی و صورتحساب خدمات بحث می کنند، اما در این نقطه متوقف نمی شوند. آنها در مورد امیدها، رویاها، ترس ها و اضطراب هایشان با همدیگر صحبت می کنند. آنها فقط در مورد تغییراتی که در زندگی فرزندشان رخ می دهد بحث نمی کنند، بلکه در مورد تغییراتی که در قلب و روح خودشان نیز رخ می دهد، با یکدیگر گفتگو می کنند. این نکته اساسی را نباید فراموش کرد، ارتباط صادقانه، صریح و روشن پایه و اساس بسیاری چیزها مانند تعهد، صبر و اعتماد است.

از خودگذشتگی داشته باشید

در نظرسنجی ها از خودگذشتگی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در حالی که این دلیل اصلی بسیاری از روابط از هم گسیخته است. بسیاری از افراد اوضاع مالی، عدم تعهد، خیانت و ناسازگاری را علل اصلی مشکل در روابط خود معرفی می کنند، در حالیکه علت اصلی اکثر ازدواج های ناموفق خودخواهی است. شخص خودخواه تنها به خود متعهد است، او هرگز یاد نمی گیرد که چگونه همسر موفقی باشید. امیدها، رویاها و زندگی خود را به شریک زندگی تان هدیه دهید و زندگی مشترک را شروع کنید.

خودتان را بشناسید و دوست داشته باشید

اگر شما خودتان را به درستی نشناخته و دوست نداشته باشید، مسلماَ نمی‌توانید دیگران را هم مورد توجه و محبت خود قرار دهید. برخورداری از روحیه خوب، عزت نفس بالا، مسئولیت پذیری، شاد بودن فرد همگی از معیارهایی هستند، که به داشتن یک ازدواج موفق کمک می کنند. فراموش نکنید برای ایجاد روابط متعادل و سالم زوجین، باید بتوانند گاهی با خود خلوت کرده و علایق سالم شان را دنبال کنند. این می تواند به تقویت روحیه و شاد بودن آنها کمک کند و فرصت تازه ای برای از نو اندیشیدن به وجود آورد. گاهی گذراندن زمان زیاد با یکدیگر می‌تواند منجر به ایجاد یک رابطه سرد و یکنواخت شود. برای جلوگیری از این امر به خود و همسرتان فرصت دهید و به تنهایی یکدیگر احترام بگذارید. موارد ذکر شده نکاتی ساده برای ارزشگذاری و داشتن ازدواجی موفق است. به آنها توجه کنید و با احتیاط بسیار اقدام نمایید و روزانه روی آنها سرمایه گذاری کنید، وقت بگذارید و بیشتر بیاموزید. اگر می خواهید ازدواج موفق و سعادتمندانه داشته باشید، یادگیری این نکات را فراموش نکنید.

برای اینکه ازدواج موفقی داشته باشید نیاز به یک مشاوره پیش از ازدواج خواهید داشت برای رزرو نوبت مشاوره پیش از ازدواج با خانم دکتر لیلا جبلی با شماره 02188881984 تماس گرفته و تقاضای زمان مشاوره نمایید.

مطالب پیشنهادی مرتبط با ازدواج موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست