ازدواج سفید

ازدواج سفید

ازدواج سفید یا White Marriage در سالهای اخیر، آمار بسیار بالایی را بخود اختصاص داده و تبدیل به یک چالش جدی اجتماعی و فرهنگی در کشورمان ایران شده است. بدون شک، موضوع ازدواج سفید و گسترش آن می تواند آسیب های بسیار مهلکی به فرد و پیکره جامعه ما بزند. مشکل، زمانی بیشتر و بغرنج تر می شود که این موضوع بشدت با قوانین شـرعی و کشوری ما در تضاد است. همـچنین تن دادن به ازدواج سفید می تواند تبعات جبران ناپذیری را برای هر دو طرف بوجود آورده و شاید حتی به قیمت نابودی آینده آنها تمام شود.

ازدواج سفید چیست

ازدواج سفید بصورت رسمی و کاغذی در هیچ جایی ثبت نمی شود و حاصل یک توافق دو طرفه است. به همین جهت ازدواج سفید نام دارد و بر خلاف ازدواج قانونی که بصورت رسمی ثبت می شود هیچگونه مشروعیتی بخصوص در کشور ما ندارد. تن دادن به ازدواج سفید دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. لطفا با ما همراه باشید.

دلایل رواج ازدواج سفید و گرایش جوانان به آن

رواج ازدواج سفید و گرایش جوانان به آن دلایل متعددی دارد. از دلایل قابل قبول و بجا گرفته تا دلایل نابجا، همگی در رواج و گسترش این معظل اجتماعی نقش دارند. برخی از دلایل گرایش جوانان به ازدواج سفید بشرح زیر است:

 • مشکلات مالی و عدم توانایی برای تامین هزینه های ازدواج و زندگی
 • فرار و یا ترس از مسئولیت پذیری و تعهد
 • مقابله با تحمیل نظر خانواده ها برای ازدواج
 • عدم وجود تعهدات موجود در ازدواج رسمی مانند مهریه، طلاق و …
 • اختلالات شخصیتی نظیر هوس بازی، تنوع طلبی و …

راهکار مقابله با ازدواج سفید

این موضوع بیشتر نیازمند حساسیت و همکاری والدین است. زیرا دختر و پسری که در White Marriage قرار داشته و یا به آن تمایل دارند تلاش قابل توجهی برای مقابله با آن نخواهند کرد. دلیل اینکه ظاهر فریبنده این نوع پیوند، مانع از رفتار منطقی خواهد شد. بنابراین در این حالت، والدین نقش بسیار پررنگی در این زمینه دارند. بخشی از راهکارهای موجود برای جلوگیری از پیوند سفید بشرح زیر است:

 • شناخت و کسب آگاهی لازم در این مورد
 • تربیت صحیح فرزندان و تعلیم مسئولیت پذیری
 • همکاری و فراهم نمودن بسترهای لازم برای ایجاد شغل و درآمد
 • کمک های مالی به جوانان برای ازدواج و تشکیل خانواده
 • کنترل نامحسوس رفتار و کارهای فرزند خود
 • در ارتباط بودن مداوم با مشاور روانشناس

راهکارهای رهایی از ازدواج سفید

در این مورد نیز والدین نقش بسیار پررنگی دارند. در صورتی که فرزندتان ازدواج سفید کرده است قبل از هر عکس العملی می بایست آرامش خود را حفظ کنید. با برخورد غیراصولی با این موضوع شاید کار بدتر از این شده و فرزند خود را جسورتر کنید. حل این مشکل می بایست با توجه به شرایط موجود در خانواده و فرزندان انجام شود. بنابراین پیشنهاد می شود قبل از هر چیزی با مشاور در ارتباط باشید.

تبعات اجتماعی ازدواج سفید

زمانی که یک اقدام غیرقانونی و غیرشرعی صورت می گیرد قاعدتا تبعات بسیاری نیز خواهد داشت. تبعات اجتماعی یکی از مواردی است که به سراغ شخص خواهد آمد و ممکن است مشکلات متعددی را برای او به همراه داشته باشد. حتی اگر این اتفاق بصورت کاملا مخفیانه صورت گرفته و کسی متوجه این موضوع نشود پیامدهای فردی نیز در پی خواهد داشت. بخشی از تبعات کلی بشرح زیر است:

 • احتمال سَرخوردگی و طَرد خانوادگی و فامیلی
 • از بین رفتن دوشیزدگی و بروز مشکل در ازدواج قانونی
 • بی تکلیفی فرزند حاصل از ازدواج سفید
 • بوجود آمدن حس گناه و عذاب وجدان
 • عدم وجود آرامش و امنیت روحی و روانی
 • افسردگی و مشکلات روحی و روانی
 • مشکلات قانونی و جزایی
 • و ده ها مشکل و تبعات فردی و اجتماعی دیگر …

شماره روانشناس و مشاور

ازدواج سفید از دیدگاه روانشناسی

همانطور که می دانید از دیدگاه روانشناسی شناخت علت و ریشه مشکلات بسیار مهم است. بنابراین این موضوع نیز مانند مسائل دیگر نیاز به بررسی و ریشه یابی دارد. پس از بررسی و ریشه یابی، بر اساس شرایط موجود امکان ارائه راهکار برای جلوگیری یا حل مشکل وجود دارد.

نقش روانشناس در جلوگیری و حل مشکل ازدواج سفید

یکی از مسائلی که پیشنهاد می کنیم حتما و حتما با مشاور و روانشناس در ارتباط باشید همین موضوع است. زیرا برخورد و عمل ناآگاهانه با این مورد، مشکل را بدتر و بزرگتر خواهد کرد. خانم دکتر جبلی با تجربه و تخصص خود در این زمینه می توانند شما را راهنمایی کنند. برای برخورداری از خدمات مشاوره تنها کافیست به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و با شماره های موجود در تماس باشید.

11 دیدگاه. Leave new

 • مصطفی
  2018-07-25 14:30

  در مورد همباشی سیاه که بهش ازدواج سفید میگین، مطالبی خوندم
  تعبیر «ازدواج سیاه» رو برای ازدواج رسمی، شرعی و قانونی اولین باره اینجا می‌بینم! ..
  این اصطلاح از کجا اومده؟
  خود همین ایجاد بار منفی برای ازدواج صحیح هست ..
  حتی اگر چنین اصطلاحی در غرب رایج باشه، لااقل یک روان شناس و مشاور نباید با بکاربدن اون بار منفی رو در نوشته و سخنش به مخاطب القا کنه

  پاسخ
 • دکتر لیلا جبلی
  2018-07-26 14:17

  با سلام و احترام
  تشکر از حسن توجه شما
  با توجه به اینکه در ازدواج های مرسوم، ثبت عقد بصورت رسمی و قانونی انجام شده و بر روی کاغذ آورده می شود از آن به عنوان ازدواج سیاه یاد می شود. این اصطلاح عمومیت دارد و تنها در این سایت آورده نشده است.

  پاسخ
 • داریوش
  2018-08-11 11:19

  اسمه ازدواج سیاه رو عوض کنید وبزارید ازدواج رسمی یا قانونی یا شرعی یا واقعی نه اینکه بزارید ازدواج سیاه که بار منفی داره هر کسی هم که استفاده کرده اشتباه کرده قرار نیست شما هم اشتباه کنید.

  پاسخ
 • دکتر لیلا جبلی
  2018-08-11 13:00

  عبارت ازدواج سیاه به ازدواج رسمی و قانونی تصحیح شد.
  با تشکر از حسن توجه شما عزیزان

  پاسخ
 • مهدی
  2018-08-19 21:19

  کلا جوونهای ما کلافه ن. از بس میل ها سرکوب شده خب ده سال و پانزده سال سرکوبی ، سن رو میرسونه به 35 و بالاتر. بالاخره کم میارن و حق دارن. حالا اسمش هرچی میخواد باشه مگه آدم چقد توان داره تحمل کنه؟

  پاسخ
 • کریم
  2018-10-06 10:33

  سن بلوغ و تحولات انقلاب درونی یک نوجوان مثل کوه باروت است که اگر زمینه تربیتی درستی نداشته باشد منجر به شکل گیری بدی میشود و این نوجوان جوان شده پرانرژی مثل اتم سرگردان میماند اگر درست هدایت نشود انفجار مهیبی دارد که خسارتهای ناگواری دارد… خانواده ها متاسفانه سرگرم مادیات و غافل از تربیت و حکومت به علت نداشتن مراکز تربیتی و روانشناسی بارز و آشکار کمکی به این موضوع نمیکنندو الان وضع شده بدتر از آن چیزی که تصور می شود و ما هم درگیر کلمه ازدواج سیاه هستیم….

  پاسخ
 • ساسان
  2019-01-05 12:11

  به نظر من اگه قراره خونه بگيريم(اجاره خونه بديم) همخونه داشته باشيم خرج كنيم دائما استرس خيانت همخونه داشته باشيم وجدانمون در عذاب باشه خانواده طردمون كنه چه كاريه ازدواج سفيد . ميريم ازدواج مي كنيم راحت و بي دردسر . لااقل يه نفر داريم كه بهش اعتماد كنيم. باور كنيد چند بار به من پيشنهاد شده اما به دردسرش نمي ارزيد. به نظر من مجرد بودن خيلي بهتره.بي دردسر.البته ازدواج خوب و زن مهربون كه دوستت باشه نعمته

  پاسخ
 • مریم
  2019-11-11 02:15

  سلام نظر شما در رابطه با مردی که در حال حاظر ازدواج سفید داره ولی از ازدواج کردن میترسه چی هست و ایا به نظرتون این شخص باید درمان بشه؟

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2020-09-06 14:59

   سلام مریم خانم
   در رابطه با اینکه ازدواج سفید چه معایب و چه مزایایی دارد میتونید به پیج اینستاگرام خانم دکتر به ادرس dr.leilajebeli مراجعه کنید مفصلا در این موضوع آموزش های و صحبت های ویدئویی ایشون هست.

   پاسخ
 • ناشناس
  2019-12-01 06:22

  افرادی که میخواهند ازدواج سفید انجام دهند میتوانند جنبه شرعی ان را هم لحاظ کنند به این صورت که عقد شرعی کنند ولی ان را ثبت نکنند و در جامعه اعلام نکنند حال بهر علت که میخواهند اینگونه عمل کنند ولی باید متعهد به پیمان خود باشند این بیشتر شاید به علت مشکلات مالی است و بعد از اینکه اینگونه عمل کردند وقتی که از نظر مالی به وضع مناسبی رسیدند میتوانند ازدواج خود را ثبت کنند بسته به میلشان با جشن یا بدون جشن

  پاسخ
 • مریم
  2020-06-08 03:58

  با سلام. با امید به اینکه شما خانم دکتر جبلی گرامی و تمام هموطنان ام شاد باشید میخوام به مطالبی اشاره کنم:
  هر اتفاقی حاصلِ علتی هست یا بهتر بگم علت هایی!!
  میخوام به مواردی از علتهای ازدواج سفید اشاره کنم که کمتر کسی حاضره اونا رو بپذیره:
  قبیح بودن و سرسام آور بودنِ مراحل طلاق، و تابو بودن طلاق در کشور ما از مهم ترین دلایل افزایش ازدواج سفید میتونن باشن. همچنین این اتفاق در افرادی که دچار خشم پنهان و یا افسردگی پنهان هستن رواج بیشتری داره! همینطور در افرادی که عمیقا احساس تنهایی میکنن و تصور میکنن با هیچکس نمیتونن رابطه ای جاودانه داشته باشن بیشتر اتفاق میفته! که ریشه ی همه ی این حالات در کودکی هست!
  به عنوان یک هموطن میخوام از همینجا تمنا کنم از دوستانِ صاحب نظر که تمام تلاشمون رو بکنیم تا تعادل شخصیتی رو به نسل جدید(کودکان) هدیه بدیم تا بعدها نخوایم دنبال مشکلات و ریشه ی اونها بریم
  اصلاح انسان در بزرگسالی مثل اونه که بخوایم کنده ی درخت رو با ریشه هاش کمی جابجا کنیم!!
  شایدغیرممکنه نباشه ولی خیییلی سخته و پیامدهایی در بر داره!

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست