دلایل سرد شدن رابطه

دلایل سرد شدن رابطه

دلایل سرد شدن رابطه چیست؟ سرد شدن رابطه موضوعی جنجان برانگیز به خصوص در دو دهه اخیر است. جملاتی مانند “دیگر مثل گذشته از بودن با همسرم خوشحال نیستم”، ” ما آنطور که باید همدیگر را درک نمی کنیم”، ” برای صحبت با هم زمان کافی نمی گذاریم و یا حرف زیادی برای زدن نداریم”.

دلایل شایع سرد شدن رابطه

در این بخش می خواهیم از شایع ترین دلایل سرد شدن رابطه صحبت کنیم. یکی از موارد بسیار مهم این است که زن و مرد تسلط کافی بر روی مسائل جنسی ندارند. تکنیک های جنسی از موضوعات بسیار مهمی است که اگر به درستی تحلیل نشود مشکل ساز میشود. بی میلی جنسی با عدم آگاهی در مورد لذت بردن از رابطه جنسی متفاوت است. در صورتی که سرد شدن رابطه توسط یکی از زوجین رعایت نشود، به مرور زمان به سردی کشیده می شود. رابطه جنسی سالم از ملاک های مهم پایداری عشق و احساس است. تکنیک های کلامی و لمسی در این زمینه بسیار مهم هستند.
موضوع بعدی که باز هم در مسیر جنسی بررسی شده است چرخه پاسخ جنسی است. در واقع افراد نمی توانند انعطاف پذیری خوبی در برابر نیازهای هم داشته باشند و یا روش خود را بهترین گزینه می دانند به طوری که مسیر جنسی برایشان تکراری می شود و این موضوع سبب دلزدگی شده و مشکلات زیادی ایجاد می کند.
این روزها زندگی به آسانی گذشته نیست،تجملات زیاد است و سطح درامدزایی محدود است به این ترتیب مشکلات اقتصادی بر روی ذهن و تصور افراد فشار می آورد و مشکلات زیادی ایجاد می کند به طوری که دیگر نمی توانند از زندگی خود لذت ببرند و به نوعی رابطه به سردی کشیده می شود. تنش های زندگی روزمره باید کنترل شده باشد و البته که سطحی از زناشویی را مدنظر قرار می دهد.
زن و مرد گاه شناخت کافی نسبت به هم ندارند. بارها شنیده می شود که فرد پس از ازدواج معتقد است که همسرش آن فردی که می خواست، نیست! این موضوع به شکلی دنبال می شود که شوکه کننده بوده و نیاز به مشاوره های حرفه ای دارد. در فضای سرد شدن رابطه بسیار مهم است که توقعات دسته بندی درستی داشته باشد. اینکه زن و مرد نسبت به هم توقعات زیادی دارند خود مشکل ساز خواهد شد. این توقعات سبب می شود که روحیه زن و مرد دچار اختلال شود و اعتماد به نفس از افراد گرفته شود. اینکه اندام همسر خود را با فرد دیگری مقایسه کنید و یا ارزش های آنان را مدنظر قرار دهید. علایم افسردگی نیز در این راستا دیده می شود.

دلایل پنهان سرد شدن رابطه

دلایل سرد شدن رابطه

یک سری موارد وجود دارد که می تواند در نهایت به سرد شدن رابطه منجر شود اما از دید پنهان است. یکی از این موارد دور بودن زن و مرد از هم است. مثلاً مرد دارای شغلی است که ساعت زیادی را دور از شهر و محل زندگی خود حضور دارد و یا زن بیشتر زمان خود را با دوستان خود سپری می کند به این ترتیب سبب می شود که از نظر زمانی بین زن و مرد فاصله ایجاد شود.
یک سری تکنیک های مدیریت زمان نیز وجود دارد که می تواند این موضوع را تا حد زیادی حل نماید.
بسیاری از مواقع و زن و مرد متوجه رفتارهای اشتباه خود نیستند. مثلاً ضعف زیادی در برابر معذرت خواهی دارند و در این زمینه احساس ناتوانی یا غرور می کنند. گاه دیده می شود که در پذیر اشتباه بسیار سخت هستند و فکر می کنند همیشه خودشان درست می گویند. بسیار دیده می شود که زن و مرد دچار غرور و لجبازی می شوند.
مثلاً نگاه از بالا به پایین به همسر بخش مهمی از دلایل سرد شدن رابطه محسوب می شود. خشونت های خانگی و یا عواملی مانند حسادت و قضاوت نیز بخشی از شرایط سرد شدن رابطه محسوب می شود.

نوبت گذاری در ابزار علاقه

یکی از موضوعاتی که بیشتر بانوان درگیر آن هستند اینکه فکر می کنند همیشه مرد باید اولین نفر در ابزار علاقه باشد و یا در عوامل جنسی نیز این موضوع بسیار دیده می شود. این تصور اشتباه است و به طور کلی نباید مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که ابراز عشق رویکرد خوبی نداشته باشد افراد از هم دور می شوند.
میزان رضایت جنسی طرفین در افزایش کیفیت رابطه عاطفی بررسی می شود و به طور کلی ناکامی های بین زن و مرد را برطرف می سازد. سرد مزاجی در رابطه جنسی بسیار مشکل ساز است.
در بین زوجین یک سری مشکلات ارتباطی و بد رفتاری دیده می شود به طوری که زن و شوهر همدیگر را نادیده می گیرند و یا منتظر هستند تقاضاکننده، فرد روبرو باشد و خودشان هرگز آغاز کننده نیستند. منفعل بودن زن در رابطه جنسی بسیار مشکل ساز است و مشخص است که اگر زن تنها دلیل از رابطه جنسی را تولد فرزند خود بداند هرگز از رابطه لذت نمی برد و همینطور لذت مورد نظر را به مرد نمی دهد. از سوی دیگر خودخواهی مردان در امر جنسی باز هم منجر به سرد شدن رابطه می شود. یک سری موضوعات مهم وجود دارد که پاسخ های جنسی را دچار اختلال میکند، مثلاً اینکه زن و مرد به بدن هم آشنایی کامل ندارند و این امر متاسفانه مشکل ساز خواهد شد. رابطه جنسی باید دوطرفه باشد و افراد اعضای بدن هم را به خوبی شناسایی کنند. در این زمینه نیاز است که نیازهای زنانه و مردانه به شکل ایده آل بررسی شود.

نبودن اعتماد به نفس و سرد شدن رابطه

بانوان اغلب از اندام جنسی خود حس رضایت کامل ندارند. تصویر ذهنی نامناسبی که زن از بدن خود دارد باعث می شود که در طول رابطه دائماً خود را پایین بیاورد و مضطرب باشد و این موضوع سبب می شود که لذت لازم به او داده نشود و دچار آسیب شود. از سوی دیگر آقایان نیز گاه این موضوع را نسبت به اندام های جنسی خود از نظر سایز دارند و سرخورده می شوند. شماتت در زندگی بسیار آسیب رسان است، اینکه افراد بخواهند همسر خود را سرزنش کنند و یا یک سری شک و تردید ایجاد کنند که فرد دچار اضطراب شود. این موضوع اغلب از سوی زن به مرد وجود دارد و سبب می شود که کیفیت عملکرد جنسی زیر سوال برود.

عدم رعایت بهداشت و سرد شدن رابطه

شاید بگویید چطور ممکن است نظافت شخصی اینقدر در رضایت از ارتباط بین زن و مرد تاثیر دارد؟ باید بگوییم بسیار زیاد! زن و مرد هر دو باید به بدن خود رسیدگی کنند و هر نوع آلودگی را از خود دور نمایند. یک سری باورهای غلط اجتماعی وجود دارد مبنی بر اینکه تنها زن باید به نظافت خود رسیدگی کند و مرد نیاز به این امر ندارد. این تصور اشتباه است و زن و مرد هر دو باید بتوانند مسائل جانبی را رعایت کنند. استحمام درست سبب می شود که بدن حالت طراوت به خود بگیرد.

بی احترامی و سرد شدن رابطه

زن و مرد هر دو به احترام نیاز دارند. بی احترامی سبب می شود زندگی دچار آسیب شود و زن و مرد هر دو به یک اندازه از هم دور می شوند. نیاز است که احترام به روحیات زن و مرد در ابعاد مختلف در نظر گرفته شود و البته که جنس و نوع احترام به زن با مرد فرق دارد. تعادل در زندگی بسیار مهم است و الگوبرداری های مشخصی را در نظر می گیرد. در هر صورت نیاز است که مسائل خانوادگی به شکلی حل و فصل شود که هر دو نفر رضایت کامل داشته باشند.

مشاوره برای جلوگیری از سرد شدن رابطه

بررسی الگوهای برطرف سازی روابط از دست رفته موضوعی تخصصی است و نیاز به مشاوره های عمیق و کاربردی دارد. شما می توانید با شماره گیری 02188881984 و رزرو نوبت مشاوره از راهکارهای دکتر لیلا جبلی استفاده نمایید. همیشه پیش گیری بهتر از درمان است اما اگر زندگی تان به سردی کشیده شده است هنوز هم دیر نشده و روش های جدید ابزار علاقه می تواند سهم خوبی در رشد زناشویی داشته باشد.

شماره روانشناس و مشاور

مطالب مرتبط با موضوع دلایل سرد شدن رابطه

2 دیدگاه. Leave new

 • دریا
  2020-11-02 00:16

  گاهی آدم تمام تلاشش رو می‌کنه یه رابطه رو نگه داره اما انگار سرنوشت طور دیگه‌ای رقم خورده😞
  کاش می‌دونستم باید چه کنم. بمونم یا برم..

  پاسخ
  • دکتر لیلا جبلی
   2020-11-19 18:55

   سلام بر شما
   راهکارهای بسیاری برای جلوگیری از سرد شدن رابطه یا گرم تر کردن اون وجود داره.
   پیشنهاد می کنم دلسرد نشید و با کمک مشاوره زندگی تون رو بسازید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست